Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, cudzoziemiec może zarejestrować firmę w Polsce. Cudzoziemcy mają takie same prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jak obywatele polscy, z pewnymi wyjątkami.
Wymagania dla cudzoziemców chcących założyć firmę w Polsce
Aby cudzoziemiec mógł zarejestrować firmę w Polsce, musi spełnić następujące wymagania:
- Posiadać tytuł pobytowy, który uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały lub stały pobyt w UE, mogą zarejestrować firmę bez ograniczeń. Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy, mogą zarejestrować firmę, jeśli ich zezwolenie uprawnia ich do wykonywania pracy w Polsce.
- Posiadać zdolność do czynności prawnych.
- Posiadać pełnoletność.
- Nie być skazanym za przestępstwa gospodarcze.
Procedura rejestracji firmy przez cudzoziemca
Procedura rejestracji firmy przez cudzoziemca jest taka sama jak dla obywatela polskiego. Cudzoziemiec musi złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek można złożyć osobiście, przez Internet lub przez pełnomocnika.
Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.
Wymagane dokumenty
W przypadku rejestracji firmy przez cudzoziemca, do wniosku o wpis do CEIDG należy dołączyć następujące dokumenty:
- Dowód osobisty lub paszport cudzoziemca.
- Cudzoziemca, który nie posiada numeru PESEL, musi uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP).
- Cudzoziemca, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy, musi dołączyć do wniosku o wpis do CEIDG kopię zezwolenia.
- Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania.
- Oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.
- Oświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania działalności gospodarczej.
- Oświadczenie o prowadzeniu ewidencji przychodów i rozchodów lub o prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
Podsumowanie
Cudzoziemcy mają takie same prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jak obywatele polscy, z pewnymi wyjątkami. Cudzoziemcy, którzy spełniają wymagania, mogą zarejestrować firmę w Polsce, postępując zgodnie z procedurą rejestracji firmy.
Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!