Urlop okolicznościowy – jakich sytuacji dotyczy?

Urlop okolicznościowy to bezpłatny urlop, który przysługuje pracownikowi z okazji ważnych wydarzeń osobistych, takich jak ślub, narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby. Urlop okolicznościowy przysługuje wszystkim pracownikom, którzy przepracowali u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Wymiar urlopu okolicznościowego

Wymiar urlopu okolicznościowego wynosi:

  • 2 dni robocze w roku – w przypadku ślubu pracownika,
  • 2 dni robocze w roku – w przypadku narodzin dziecka pracownika,
  • 1 dzień roboczy w roku – w przypadku zgonu małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy pracownika,
  • 1 dzień roboczy w roku – w przypadku zgonu siostry, brata, teściowej, teścia, babki lub dziadka pracownika, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Kiedy można wziąć urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy można wziąć w dniu zdarzenia lub w dowolnym terminie do 1 miesiąca od dnia zdarzenia.

Jak wziąć urlop okolicznościowy?

Aby wziąć urlop okolicznościowy, pracownik powinien złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie o zamiarze wykorzystania tego urlopu. W oświadczeniu należy podać przyczynę ubiegania się o urlop okolicznościowy oraz termin jego wykorzystania.

Czy urlop okolicznościowy jest płatny?

Urlop okolicznościowy jest urlopem bezpłatnym, co oznacza, że pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za czas jego trwania.

Dodaj komentarz