Polski biznes jest regionalną potęgą. Wśród największych 500 firm mamy 175

Polski biznes zauważyli analitycy zajmujących się europą wschodnią. Dominację polskich firm widać szczególnie w czołówce zestawienia. W pierwszej dziesiątce sześć przedsiębiorstw to rodzime podmioty – podaje dziennik. Na drugim miejscu w zestawieniu są Węgry 71 firm, na trzecim Czechy 67 firm. Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się Rumunia 56 firm oraz Słowacja 43 firm. Następne miejsca w szeregu zajmują Litwa, Bułgaria, Słowenia i Chorwacja, gdzie liczba firm w rankingu jest poniżej dwudziestu. To kolejne zestawienie pokazujące powiązanie gospodarek regionu z partnerami handlowymi w UE. W przypadku Polski więzi są szczególnie intensywne.

Polska na rynkach światowych

Otwartość polskiej gospodarki na świat potwierdza m.in. raport Banku Światowego. Z raportu wynika, że silne zintegrowanie z rozwiniętymi krajami UE, zwłaszcza z Niemcami. Przyspiesza to nasz rozwój, ale jednocześnie wystawia na ryzyko w razie osłabienia globalnej koniunktury – czytamy w „Rz”. „Nasz analiza pokazuje, że większa międzynarodowa integracja gospodarcza wspiera transfer technologii oraz idei pomiędzy krajami, firmami i ludźmi. To kluczowe dla długoterminowego rozwoju” – uważa David Gould, ekonomista Banku Światowego na region Europy i Azji Środkowej. To także autor raportu potwierdzającego nasze informacje. Polskę zaliczono w regionie do najlepiej powiązanych gospodarczo krajów w Europie. Głównie za sprawą rozwiniętej sieci transportowej wspierającej handel towarowy i przepływ usług.

Jakie firmy są naszymi liderami

W zestawieniu „Europa 500” najwięcej jest firm motoryzacyjnych – aż 101. Kolejne najliczniej reprezentowane branże to surowce, paliwa oraz handel. Nie można też zapominać o tym, że Polska jest liderem rynku BPO – czyli business process outsourcing. Chwalą nas za bardzo dobrą relację jakość cena. Niestety konkurowanie ceną zaczyna być z roku na rok trudniejsze ze względu na regularny wzrost pensji. W raporcie wskazano, że polski biznes musi skoncentrować się na innowacyjności gospodarki inaczej nie uda się jej wyjść na rynki światowe.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Dodaj komentarz