Holakracja — czym jest i jak działa?

Holakracja to system zarządzania firmą, który opiera się na idei rozproszonego podejmowania decyzji. W holakracji nie ma hierarchii, a pracownicy są podzieleni na kręgi, które są odpowiedzialne za określone obszary działalności firmy.

Historia holakracji

Holakracja została opracowana przez Brian’a Robertsona, który w 2007 roku opublikował książkę „Holacracy: The New Management System for a Turbulent World”. Robertson był zainspirowany ideą samozarządzania i chciał stworzyć system zarządzania, który byłby bardziej skuteczny i elastyczny niż tradycyjne hierarchiczne systemy.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Założenia holakracji

Holakracja opiera się na następujących założeniach:

  • Pracownicy są odpowiedzialni za swoje działania. W holakracji pracownicy są odpowiedzialni za swoje działania i mają pełną swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących swoich obszarów odpowiedzialności.
  • Decyzje są podejmowane na najniższym możliwym poziomie. W holakracji decyzje są podejmowane przez osoby, które są najlepiej poinformowane na dany temat.
  • Organizacja jest elastyczna i adaptywna. Holakracja jest systemem, który jest w stanie się zmieniać i dostosowywać do zmieniających się warunków.

Jak działa holakracja?

W holakracji firma jest podzielona na kręgi, które są odpowiedzialne za określone obszary działalności firmy. Każdy krąg ma swój własny cel i odpowiedzialność. Kręgi są połączone ze sobą za pomocą kręgów nadrzędnych i podrzędnych.

Każdy krąg jest zarządzany przez radę, która składa się z członków kręgu. Rada jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji dotyczących kręgu.

Pracownicy są podzieleni na role, które są przypisane do kręgów. Role określają zakres obowiązków i odpowiedzialności pracownika.

Zalety holakracji

Holakracja ma wiele zalet, takich jak:

  • Wzmocniona motywacja pracowników. W holakracji pracownicy są odpowiedzialni za swoje działania i mają pełną swobodę w podejmowaniu decyzji. Dzięki temu pracownicy czują się bardziej zaangażowani w pracę i mają większe poczucie kontroli nad swoją pracą.
  • Zwiększona efektywność. Holakracja jest systemem, który jest w stanie się zmieniać i dostosowywać do zmieniających się warunków. Dzięki temu firmy, które stosują holakrację, są bardziej elastyczne i mogą szybko reagować na zmiany na rynku.
  • Mniejsze konflikty. W holakracji decyzje są podejmowane na najniższym możliwym poziomie. Dzięki temu pracownicy mają większy wpływ na decyzje, które ich dotyczą. To z kolei zmniejsza liczbę konfliktów w firmie.

Wady holakracji

Holakracja ma również pewne wady, takie jak:

  • Wymaga zmian w kulturze organizacyjnej. Holakracja jest systemem, który jest bardzo różny od tradycyjnych hierarchicznych systemów. Dlatego firmy, które chcą wprowadzić holakrację, muszą dokonać zmian w swojej kulturze organizacyjnej.
  • Może być trudna do wdrożenia. Holakracja jest systemem, który jest złożony i wymaga czasu i wysiłku, aby go wdrożyć.

Podsumowanie

Holakracja to system zarządzania, który ma wiele zalet. Jednak holakracja nie jest odpowiednia dla wszystkich firm. Firmy, które chcą wprowadzić holakrację, muszą przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, aby upewnić się, że holakracja będzie dla nich odpowiednim rozwiązaniem.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Dodaj komentarz