Książeczka sanepidowska — najważniejsze informacje

Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych, potocznie zwana książeczką sanepidu, to dokument, który potwierdza stan zdrowia pracownika i jego zdolność do wykonywania pracy w określonych warunkach. Książeczka sanepidowska jest wymagana w wielu zawodach, takich jak:

  • Pracownicy służby zdrowia
  • Pracownicy gastronomii
  • Pracownicy w placówkach oświatowych
  • Pracownicy w zakładach żywienia zbiorowego
  • Pracownicy w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych

Jak wyrobić książeczkę sanepidową?

Aby wyrobić książeczkę sanepidową, należy udać się do lekarza medycyny pracy lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz przeprowadzi badanie lekarskie i wyda orzeczenie o zdolności do wykonywania pracy w określonych warunkach.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Jakie badania są wymagane do wyrobienia książeczki sanepidowej?

Wymagania dotyczące badań lekarskich do wyrobienia książeczki sanepidowej są różne w zależności od zawodu. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz może zlecić następujące badania:

  • Badanie lekarskie ogólne
  • Badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie kału na pasożyty
  • Badanie serologiczne, takie jak badanie w kierunku HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu B i typu C, rzeżączki, kiły

Jak długo ważna jest książeczka sanepidowska?

Książeczka sanepidowska jest ważna przez 5 lat. Po tym czasie należy ją przedłużyć, wykonując ponownie badania lekarskie.

Jakie są konsekwencje niewyrobienia książeczki sanepidowej?

Osoby, które nie posiadają książeczki sanepidowej, nie mogą być zatrudnione na stanowiskach, na których wymagane jest posiadanie tego dokumentu. W przypadku zatrudnienia osoby bez książeczki sanepidowej, pracodawca może zostać ukarany mandatem karnym.

Podsumowanie

Książeczka sanepidowska to dokument, który jest niezbędny w wielu zawodach. Wyrobienie książeczki sanepidowej jest stosunkowo proste i nie wymaga dużo czasu.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Dodaj komentarz