Prokrastynacja — jak z nią walczyć?

Procrastynacja to odkładanie na później zadań, które należy wykonać. Może dotyczyć zarówno małych, jak i dużych zadań, zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Prokrastynacja może być problemem poważnym, ponieważ może prowadzić do stresu, lęku i obniżonej samooceny.

Przyczyny prokrastynacji

Istnieje wiele przyczyn prokrastynacji. Niektóre z nich to:

 • Lęk przed porażką. Osoby, które boją się porażki, mogą odkładać zadania, ponieważ obawiają się, że nie będą w stanie ich wykonać.
 • Niechęć do zadania. Osoby, które nie lubią danego zadania, mogą odkładać je na później, ponieważ nie chcą się za nie zabierać.
 • Obawa przed trudnością. Osoby, które obawiają się trudności, mogą odkładać zadania, ponieważ obawiają się, że nie będą w stanie sobie z nimi poradzić.
 • Perfekcjonizm. Osoby perfekcjonistyczne mogą odkładać zadania, ponieważ chcą zrobić je idealnie, co często prowadzi do tego, że nigdy nie są one wykonywane.
 • Brak motywacji. Osoby, które nie są zmotywowane do wykonania zadania, mogą odkładać je na później.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Jak walczyć z prokrastynacją?

Istnieje wiele sposobów na walkę z prokrastynacją. Oto kilka wskazówek:

 • Zidentyfikuj przyczynę prokrastynacji. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie przyczyny prokrastynacji. Pomoże Ci to zrozumieć, dlaczego odkładasz zadania i wybrać odpowiednią strategię walki z tym problemem.
 • Stwórz plan działania. Po zidentyfikowaniu przyczyny prokrastynacji, stwórz plan działania. Określ, jakie zadania musisz wykonać i kiedy je wykonasz.
 • Podziel duże zadania na mniejsze. Duże zadania mogą być przytłaczające i dlatego trudniej jest się do nich zabrać. Podziel je na mniejsze, bardziej przystępne zadania.
 • Ustal terminy. Ustalenie terminów dla zadań pomoże Ci pozostać na bieżąco i uniknąć odkładania ich na później.
 • Znajdź motywację. Znajdź sposób na zmotywowanie się do wykonania zadań. Może to być nagroda, wsparcie ze strony innych lub po prostu poczucie, że jesteś produktywny.
 • Nie bądź zbyt surowy dla siebie. Jeśli odłożysz zadanie, nie traktuj tego jak porażki. Po prostu spróbuj ponownie i postaraj się zrobić to lepiej następnym razem.

Ważne jest, aby pamiętać, że prokrastynacja to problem, z którym można sobie poradzić. Stosując odpowiednie strategie, możesz nauczyć się, jak skutecznie zarządzać swoim czasem i unikać odkładania zadań na później.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą Ci pomóc w walce z prokrastynacją:

 • Usiądź do pracy w ciszy i bez rozpraszaczy. Jeśli masz trudności z koncentracją, znajdź miejsce, w którym będziesz mógł pracować bez przeszkód.
 • Zrób sobie przerwy. Nie próbuj pracować nad jednym zadaniem przez długi czas bez przerwy. Po 20-30 minutach pracy zrób sobie 5-10 minut przerwy.
 • Nagrodaj się. Kiedy wykonasz zadanie, nagrodź się czymś, co lubisz. Pomoże Ci to zachować motywację.

Jeśli masz problem z prokrastynacją, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty. Psychoterapeuta może pomóc Ci zrozumieć przyczynę prokrastynacji i wypracować strategie, które pomogą Ci z nią walczyć.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Dodaj komentarz