Czym jest refakturowanie?

Refakturowanie to przeniesienie kosztów usługi na inny podmiot, który jest faktycznym odbiorcą usługi lub towaru.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Po co robi się refakturowanie?

Refakturowanie jest wykorzystywane w sytuacjach, gdy przedsiębiorca pośredniczy w świadczeniu usługi lub sprzedaży towaru. W takim przypadku przedsiębiorca nie jest faktycznym odbiorcą usługi lub towaru, ale jedynie pośredniczy w jej świadczeniu lub sprzedaży.

Przykłady refakturowania

  • Podmiot A jest firmą zajmującą się wynajmem nieruchomości. Podmiot A wynajmuje nieruchomość od podmiotu B i odsprzedaje ją podmiotowi C. W takim przypadku podmiot A wystawia fakturę refakturującą na podmiot C, w której wykazuje koszty wynajmu nieruchomości od podmiotu B.
  • Podmiot A jest firmą zajmującą się transportem towarów. Podmiot A zleca transport towarów podmiotowi B. Podmiot A odsprzedaje transport towarów podmiotowi C. W takim przypadku podmiot A wystawia fakturę refakturującą na podmiot C, w której wykazuje koszty transportu towarów od podmiotu B.

Jak zrobić refakturę?

Refaktura powinna zawierać następujące elementy:

  • Nazwa i dane podmiotu wystawiającego refakturę
  • Nazwa i dane podmiotu, na rzecz którego wystawiana jest refaktura
  • Opis usługi lub towaru, który jest refakturowany
  • Cena usługi lub towaru
  • Kwota VAT

Refaktura powinna być wystawiona na identyczną kwotę, jak faktura pierwotna.

Podsumowując, refakturowanie to przeniesienie kosztów usługi na inny podmiot. Refakturowanie jest wykorzystywane w sytuacjach, gdy przedsiębiorca pośredniczy w świadczeniu usługi lub sprzedaży towaru. Refaktura powinna zawierać następujące elementy: nazwę i dane podmiotu wystawiającego refakturę, nazwę i dane podmiotu, na rzecz którego wystawiana jest refaktura, opis usługi lub towaru, który jest refakturowany, cenę usługi lub towaru, kwotę VAT.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Dodaj komentarz