Urlop od pracy – kiedy możesz sobie na niego pozwolić?


W Polsce wyróżnia się następujące rodzaje urlopów w pracy:

 • Urlop wypoczynkowy – jest to urlop płatny, który przysługuje każdemu pracownikowi. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika:
  • do 5 lat – 20 dni roboczych,
  • powyżej 5 lat – 26 dni roboczych.
 • Urlop na żądanie – jest to urlop bezpłatny, który pracownik może wykorzystać w każdym momencie, bez konieczności uzyskiwania zgody pracodawcy. Urlop na żądanie przysługuje pracownikowi w wymiarze 4 dni roboczych w roku.
 • Urlop szkoleniowy – jest to urlop bezpłatny, który pracownik może wykorzystać na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi w wymiarze do 2 dni roboczych w roku.
 • Urlop okolicznościowy – jest to urlop bezpłatny, który pracownik może wykorzystać z okazji ważnych wydarzeń osobistych, takich jak ślub, narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby. Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze do 2 dni roboczych w roku.
 • Urlop macierzyński – jest to urlop bezpłatny, który przysługuje pracownicy w związku z urodzeniem dziecka. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, z czego 14 tygodni jest płatnym urlopem macierzyńskim.
 • Urlop ojcowski – jest to urlop bezpłatny, który przysługuje pracownikowi w związku z urodzeniem dziecka. Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie.
 • Urlop wychowawczy – jest to urlop bezpłatny, który przysługuje pracownikowi w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Urlop wychowawczy trwa do 3 lat.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy jest najpopularniejszym rodzajem urlopu w pracy. Przysługuje on każdemu pracownikowi, który przepracował u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. Urlop wypoczynkowy jest płatny, co oznacza, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas jego trwania.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie jest urlopem bezpłatnym, który pracownik może wykorzystać w każdym momencie, bez konieczności uzyskiwania zgody pracodawcy. Urlop na żądanie przysługuje pracownikowi w wymiarze 4 dni roboczych w roku.

Urlop szkoleniowy

Urlop szkoleniowy jest urlopem bezpłatnym, który pracownik może wykorzystać na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi w wymiarze do 2 dni roboczych w roku.

Urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest urlopem bezpłatnym, który pracownik może wykorzystać z okazji ważnych wydarzeń osobistych, takich jak ślub, narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby. Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze do 2 dni roboczych w roku.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński jest urlopem bezpłatnym, który przysługuje pracownicy w związku z urodzeniem dziecka. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, z czego 14 tygodni jest płatnym urlopem macierzyńskim.

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski jest urlopem bezpłatnym, który przysługuje pracownikowi w związku z urodzeniem dziecka. Urlop ojcowski trwa 2 tygodnie.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym, który przysługuje pracownikowi w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Urlop wychowawczy trwa do 3 lat.

Podsumowanie

W Polsce wyróżnia się następujące rodzaje urlopów w pracy: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, urlop szkoleniowy, urlop okolicznościowy, urlop macierzyński, urlop ojcowski i urlop wychowawczy. Każdy rodzaj urlopu ma swoje określone zasady dotyczące wymiaru, długości i sposobu wykorzystania.

Dodaj komentarz