Rekrutacja zdalna – jak ją przeprowadzić?


Rekrutacja zdalna to proces rekrutacji, który odbywa się w całości lub w części za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Polega on na wykorzystaniu takich narzędzi, jak wideokonferencje, rozmowy telefoniczne, e-maile czy komunikatory internetowe.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Jak przeprowadzić rekrutację zdalną?

Rekrutacja zdalna składa się z następujących etapów:

 1. Ogłoszenie o pracę

Przede wszystkim należy przygotować i opublikować ogłoszenie o pracę. Ogłoszenie powinno zawierać wszystkie istotne informacje, takie jak: stanowisko, wymagania, obowiązki, wynagrodzenie i warunki zatrudnienia.

 1. Weryfikacja dokumentów

Po otrzymaniu aplikacji należy przeprowadzić weryfikację dokumentów kandydatów. W tym celu należy sprawdzić, czy dokumenty są kompletne i czy kandydat spełnia wymagania określone w ogłoszeniu.

 1. Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem rekrutacji. Podczas rozmowy należy ocenić kompetencje kandydata i jego dopasowanie do stanowiska. Rozmowa kwalifikacyjna może odbywać się w formie wideokonferencji lub rozmowy telefonicznej.

 1. Testy i zadania rekrutacyjne

W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie testów lub zadań rekrutacyjnych. Testy i zadania mają na celu sprawdzenie umiejętności kandydata.

 1. Decyzja o zatrudnieniu

Na podstawie wyników wszystkich etapów rekrutacji należy podjąć decyzję o zatrudnieniu.

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji zdalnej?

Podczas rekrutacji zdalnej należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Wybór odpowiedniego narzędzia

Do rozmowy kwalifikacyjnej należy wybrać odpowiednie narzędzie, które zapewni wysoką jakość obrazu i dźwięku.

 • Dostosowanie warunków

Kandydat powinien mieć odpowiednie warunki do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Należy upewnić się, że kandydat ma dostęp do stabilnego połączenia internetowego i cichego miejsca do rozmowy.

 • Profesjonalizm

Należy zachować profesjonalizm podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat powinien mieć wrażenie, że rozmowa odbywa się w siedzibie firmy.

Uregulowania prawne

Rekrutacja zdalna jest regulowana przez następujące przepisy:

 • Kodeks pracy

Kodeks pracy określa zasady przeprowadzania rekrutacji, w tym wymagania wobec pracodawcy i kandydata.

 • Ustawa o ochronie danych osobowych

Ustawa o ochronie danych osobowych określa zasady przetwarzania danych osobowych kandydatów.

Podsumowując, rekrutacja zdalna to skuteczny sposób na znalezienie odpowiednich pracowników. Aby przeprowadzić rekrutację zdalną w sposób skuteczny, należy przestrzegać określonych zasad i przepisów.

Dodatkowe wskazówki

 • Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Przed rozmową kwalifikacyjną należy przygotować się do niej tak, jak do rozmowy w siedzibie firmy. Należy upewnić się, że zna się firmę i stanowisko, na które się aplikuje.

 • Bądź otwarty na nowe technologie

Rekrutacja zdalna wymaga korzystania z nowych technologii. Należy być otwartym na nowe rozwiązania i nie bać się ich stosować.

 • Daj szansę każdemu kandydatowi

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy traktować każdego kandydata z szacunkiem, niezależnie od jego pochodzenia, wykształcenia czy doświadczenia.

 • Bądź transparentny

Należy informować kandydatów o postępach w rekrutacji i o tym, dlaczego zostali odrzuceni.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Dodaj komentarz