Premier Morawiecki: Wzrost gospodarczy w Polsce jest solidny, zagrożeniem mogą być zawirowania za granicą

Premier został zapytany w radiowej Trójce, jaki obraz polskiej gospodarki wyłania się z dyskusji, które odbywają się podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Morawiecki przekonywał, że wzrost gospodarczy w naszym kraju jest „solidny, dobry i zrównoważony”. To zrównoważenie jest dla mnie bardzo ważne, bo stosunkowo łatwo jest rosnąć krótko, ale na wysoki kredyt – zadłużać się.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Premier Morawiecki o poprzednikach

Niestety w czasach naszych poprzedników dług polski przyrósł ponad dwa razy – mówił. Premier podkreślił, że obóz rządzący zmniejsza „poziom długu do PKB, przy bardzo niewielkim deficycie budżetowym, a jednocześnie gospodarka rośnie w sposób bardzo obiecujący”. Zapytany, szef rządu zaznaczył, że wyzwaniem i zagrożeniem dla polskiej gospodarki mogą być jakieś „zawirowania za granicą”. – One są niezależne od nas, one się zawsze mogą zdarzyć – powiedział Morawiecki. „W dużym stopniu dzisiejsze paliwo do wzrostu gospodarczego na świecie podawane jest przez banki centralne, poprzez luźną – a w niektórych przypadkach ultra-luźną politykę monetarną”. W związku z tym – jak mówił – Polska, Europa i świat zależą „w jakimś stopniu” właśnie od polityki banków centralnych. Zdaniem Morawieckiego gospodarkę uzależniono również od „pewnych ognisk zapalnych”, takich jak np. południe Europy.

Inne gospodarki

Wydaje się, że sytuacja Włoch – bardzo ważnej gospodarki europejskiej – jest w fazie wzrostu wolniejszego, mówiąc bardzo delikatnie. Zobaczymy jak się ułoży sytuacja w strefie euro dodał. Zapytaliśmy Premiera czy podziela opinię – wyrażoną podczas dyskusji w Krynicy, że jednym z zagrożeń dla gospodarki jest brak siły roboczej. To jest prawda, dzisiaj mamy dobrze rozpędzoną gospodarką, rozwinęliśmy wiele branż. Zaciągnęliśmy w ramach planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju bardzo wiele nowych przedsiębiorstw i to wielkich instytucji międzynarodowych. Rąk i głów do pracy jest trochę mniej – staramy się przyciągać z powrotem tych ludzi, którzy wyjechali – powiedział Morawiecki. Szef rządu dodał, że statystyki z 2017 i 2018 r. pokazują, że „więcej ludzi wraca, niż wyjeżdża”.

Świat

Czwartek jest ostatnim dniem Forum Ekonomicznego w Krynicy. W tym roku w wydarzeniu bierze udział ponad 4 tys. gości z Europy, Azji i USA. Wśród nich premier Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie wielkich firm i eksperci, ludzie kultury i nauki. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, zwana często „polskim Davos”. Trzydniowe spotkanie 4-6 września obejmuje sześć sesji plenarnych, na które składa się 180 paneli, wykładów, warsztatów, prezentacji regionalnych i narodowych. Podczas wykładów poruszono najważniejsze problemy Europy Środkowo-Wschodniej. Obok kwestii politycznych i gospodarczych, wiele miejsca poświęconych jest ochronie zdrowia, innowacjom, bezpieczeństwu, biznesowi, kulturze i mediom. Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których są największe firmy swoich branż. Głównym partnerem Forum jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz