Dlaczego nie warto zakładać firmy 1. dnia miesiąca?

Zakładanie firmy to duże przedsięwzięcie, które wymaga dokładnego przygotowania. Jednym z elementów, który należy wziąć pod uwagę, jest wybór dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Chociaż nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby zakładania firmy 1. dnia miesiąca, to jednak warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą wpłynąć na późniejszą rentowność firmy.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

1. Składka zdrowotna

Składka zdrowotna jest stałym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej. Jej wysokość zależy od wybranego systemu opodatkowania. W przypadku wyboru podatku liniowego, składka zdrowotna wynosi 9% podstawy wymiaru składki, która jest obliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w danym miesiącu. Jeśli firma zostanie założona 1. dnia miesiąca, to składka zdrowotna będzie liczona od pełnego wynagrodzenia, nawet jeśli firma będzie działać tylko przez część miesiąca.

2. Ulga na start

Ulga na start to zwolnienie z płacenia składek ZUS przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli firma zostanie założona 1. dnia miesiąca, to ulga na start będzie trwała tylko przez 5 miesięcy i 29 dni.

3. Okres korzystania z preferencyjnych składek ZUS

Mały ZUS to ulga w składkach ZUS, która jest dostępna dla przedsiębiorców, którzy spełniają określone warunki. W przypadku wyboru podatku liniowego, mały ZUS można stosować przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli firma zostanie założona 1. dnia miesiąca, to okres korzystania z małego ZUS będzie krótszy o jeden miesiąc.

4. Harmonogram płatności podatków

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, przedsiębiorcy rozliczają się z podatku za kwartał. Jeśli firma zostanie założona 1. dnia miesiąca, to pierwszy termin płatności podatku za pierwszy kwartał będzie przypadał już po kilku dniach od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Chociaż nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby zakładania firmy 1. dnia miesiąca, to jednak warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą wpłynąć na późniejszą rentowność firmy. Jeśli tylko jest to możliwe, warto założyć firmę w środku miesiąca, aby uniknąć dodatkowych kosztów i ułatwić sobie rozliczenia podatkowe.

Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszy dzień na założenie firmy:

  • Rozważ, kiedy będziesz mieć najwięcej klientów. Jeśli Twoja firma będzie oferować produkty lub usługi, które są popularne w weekendy, to rozważ założenie firmy w środę lub czwartek.
  • Zastanów się, kiedy będziesz mieć najwięcej czasu na załatwianie formalności. Jeśli masz już pracę, to rozważ założenie firmy w czasie, gdy będziesz mieć więcej czasu na załatwienie formalności.
  • Sprawdź, kiedy są terminy płatności podatków. Jeśli zamierzasz skorzystać z ulgi na start lub małego ZUS, to upewnij się, że złożysz wniosek o ich przyznanie przed terminem płatności podatku.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Dodaj komentarz