Czym jest pusta faktura ?

Pusta faktura to dokument księgowy, który nie odzwierciedla rzeczywistej transakcji gospodarczej. Jest to faktura, która została wystawiona, ale nie dokumentuje żadnej sprzedaży, zakupu lub usługi.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Rodzaje pustych faktur

Istnieją dwa rodzaje pustych faktur:

  • Faktury fikcyjne – są to faktury, które nie dokumentują żadnej rzeczywistej transakcji. Są one wystawiane w celu wyłudzenia podatku VAT lub do celów finansowych, takich jak finansowanie działalności gospodarczej lub nadużycia kredytu.
  • Faktury korygujące – są to faktury, które dokumentują rzeczywistą transakcję, ale zawierają błędne informacje. Błędne informacje mogą dotyczyć danych nabywcy, sprzedawcy, towarów lub usług, ceny lub kwoty podatku VAT.

Konsekwencje wystawiania pustych faktur

Wystawianie pustych faktur jest nielegalne i grozi za to surowa odpowiedzialność.

  • Obowiązki podatkowe – wystawiający pustą fakturę może zostać obciążony obowiązkiem zapłaty podatku VAT, nawet jeśli nie otrzymał zapłaty za towary lub usługi.
  • Obowiązki karne – za wystawianie pustych faktur grozi kara grzywny do 2160 stawek dziennych, a w przypadku osób pełniących funkcje publiczne nawet do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności do 5 lat.
  • Obowiązki cywilnoprawne – wystawiający pustą fakturę może zostać pozwany przez nabywcę lub sprzedawcę, który poniósł szkodę w wyniku jej wystawienia.

Jak rozpoznać pustą fakturę?

Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie pustej faktury:

  • Faktura nie dokumentuje rzeczywistej transakcji gospodarczej.
  • Faktura zawiera błędne informacje.
  • Faktura została wystawiona przez podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej lub który nie jest uprawniony do wystawiania faktur.

Podsumowanie

Pusta faktura to dokument księgowy, który nie odzwierciedla rzeczywistej transakcji gospodarczej. Wystawianie pustych faktur jest nielegalne i grozi za to surowa odpowiedzialność.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Dodaj komentarz