Działalność nierejestrowana – podstawowe informacje


Działalność nierejestrowana to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która nie wymaga wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Działalność nierejestrowana może być prowadzona przez osoby fizyczne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej i nie mają pracowników.

Zasady prowadzenia działalności nierejestrowanej

  • Przychód z działalności nierejestrowanej nie może przekroczyć w ciągu roku 50% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.
  • Działalność nierejestrowana nie może być prowadzona w formie spółki.
  • Działalność nierejestrowana nie wymaga prowadzenia księgowości.

Jak rozliczać działalność nierejestrowaną?

Przychody z działalności nierejestrowanej należy rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-36. Do zeznania należy dołączyć informację o przychodach z działalności nierejestrowanej, którą można pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.

Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowaną może prowadzić każda osoba fizyczna, która nie prowadzą innej działalności gospodarczej i nie ma pracowników.

Zalety działalności nierejestrowanej

  • Prosta i szybka forma prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Brak obowiązku prowadzenia księgowości.
  • Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wady działalności nierejestrowanej

  • Ograniczona kwota przychodu.
  • Brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
  • Brak możliwości korzystania z ulg podatkowych.

Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.

Podsumowanie

Działalność nierejestrowana to dobra forma prowadzenia działalności gospodarczej dla osób, które chcą rozpocząć działalność na próbę lub dla osób, które chcą dorobić do swojej podstawowej pensji.tunesharemore_vertadd_photo_alternate

Dodaj komentarz