Pasywa to źródła pochodzenia środków gospodarczych, czyli są to takie źródła finansowania, które wskazują na to kto wyposażył firmę w odpowiednie środki. Pasywa dzielimy przede wszystkim na kapitały własne firmy oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania.
Kapitał własny to źródła pochodzenia środków gospodarczych, które należą do właściciela lub właścicieli firmy. Kapitał własny dzieli się na:
- Kapitał podstawowy (zakładowy) – najważniejszy kapitał własny, którego wysokość ustala się w umowie spółki.
- Kapitał zapasowy – powstaje z nadwyżki zysków netto nad stratami netto z lat ubiegłych lub z nadwyżki zysków netto nad wypłatami dywidendy.
- Kapitał rezerwowy – powstaje z części zysku netto przeznaczonego na pokrycie przyszłych zobowiązań lub strat.
- Kapitał z aktualizacji wyceny aktywów – powstaje z różnic dodatnich wynikających z aktualizacji wyceny aktywów trwałych.
- Kapitał z aktualizacji wyceny rezerw – powstaje z różnic dodatnich wynikających z aktualizacji wyceny rezerw.
- Kapitał z tytułu udziałów własnych – powstaje w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.
Zobowiązania to źródła pochodzenia środków gospodarczych, które nie należą do właściciela lub właścicieli firmy i są zobowiązaniem do ich zwrotu. Zobowiązania dzieli się na:
- Zobowiązania krótkoterminowe – są wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
- Zobowiązania długoterminowe – są wymagalne w ciągu ponad 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Rezerwy na zobowiązania to źródła pochodzenia środków gospodarczych, które są przeznaczone na pokrycie przyszłych zobowiązań lub strat. Rezerwy na zobowiązania dzieli się na:
- Rezerwy na zobowiązania bieżące – są przeznaczone na pokrycie przyszłych zobowiązań lub strat, które mogą powstać w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.
- Rezerwy na zobowiązania długoterminowe – są przeznaczone na pokrycie przyszłych zobowiązań lub strat, które mogą powstać w ciągu ponad 12 miesięcy od dnia bilansowego.
Potrzebujesz adresu rejestracyjnego i przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!
Przykłady pasywów
- Kapitał podstawowy – wkłady właścicieli firmy,
- Kapitał zapasowy – nadwyżka zysków netto nad stratami netto z lat ubiegłych,
- Kapitał rezerwowy – część zysku netto przeznaczona na pokrycie przyszłych zobowiązań lub strat,
- Zobowiązania krótkoterminowe – zobowiązania wobec dostawców, pracownicy, instytucji finansowych,
- Zobowiązania długoterminowe – kredyty, pożyczki, leasing.
Podsumowanie
Pasywa to źródła pochodzenia środków gospodarczych. Pasywa dzielimy na kapitały własne, zobowiązania i rezerwy na zobowiązania.
Poszukujesz adresu do rejestracji firmy w Poznaniu? Skorzystaj z usług Wirtualne Biuro Poznań! To nie tylko możliwość rejestracji firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również coworking Poznań, czyli przestrzeń biznesowa do organizacji spotkań i biuro na godziny. Zapoznaj się z ofertą.